Logopédia na našej škole
Školský logopéd:
Mgr. Ivana Melník Bačková
melnikbackova.nkp4@gmail.comMgr. Aniela Feňušová
fenusova.nkp4@gmail.comPaedDr. Lýdia Taišová, PhD.
taisova.nkp4@gmail.com
Mgr. Jarmila Žolnová, PhD.
jarmila.zolnova@unipo.sk
Konzultácie: na základe vzájomnej dohody na EduPage
Kontakt: 051/7713331Logopédia na našej škole má dlhoročnú tradíciu. V prípravných ročníkoch sa logopedická starostlivosť prelína celým výchovno-vzdelávacím procesom, cvičenia na rozvoj reči sú súčasťou mnohých edukačných aktivít na vyučovaní. Okrem toho sa logopedická terapia intenzívne realizuje v rámci osobitne vyčleneného predmetu „individuálna logopedická intervencia“ 7x týždenne, kde sa žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou na našej škole individuálne venujú logopédi. Logopédi realizujú terapeuticko – korektívnu činnosť, ktorá zahŕňa:
- elimináciu, korekciu a kompenzáciu narušenej komunikačnej schopnosti žiakov zverených do logopedickej starostlivosti,
- individuálnu prácu s deťmi s narušenou komunikačnou činnosťou,
- rozvíjanie komunikačnej kompetencie,
- rozvíjanie sluchového vnímania a fonematickej diferenciácie, stimuláciu fonematického uvedomovania,
- stimulácia oromotoriky, dýchania,
- korekcia artikulačných porúch a nesprávnej alebo chybnej výslovnosti hlások,
- rozvíjanie aktívnej a pasívnej slovnej zásoby,
- stimuláciu jazykového citu,
- prekonávanie a odstraňovanie prekážok správneho vývinu reči,
- rozvíjanie pamäťových schopností, pamäť pre text, pamäť pre hovorené slovo,
- rozvíjanie taktilného, kinestetického vnímania, orientácie v čase,
- rozvíjanie motorických schopností (grafomotorika, oromotorika).
Vo všetkých ďalších ročníkoch sa individuálne podľa potrieb každého žiaka s NKS rovnako realizuje nielen artikulačná terapia a korekcia nesprávnej výslovnosti, ale logopédi spolu so žiakom a v spolupráci s rodičmi pracujú na komplexnom rozvoji jazykových schopností rozvíjaním porozumenia, gramatiky, tvorby viet a komunikačných zručností, nácviku čítania, stimulácie čítania s porozumením, práce s textom, osvojovania, upevňovania ortografických pravidiel a ich aplikácie pri písaní.
Rady pre rodičov, ako trénovať so svojím dieťaťom- Cvičíme často a krátko
Čím mladšie dieťa je, tým kratší je čas, počas ktorého udrží pozornosť a má chuť spolupracovať. 10 či 15 minút logopedického cvičenia každý deň je osožnejších ako cvičenie pol hodiny raz či dvakrát týždenne. Skúste trénovať krátko, ale i viackrát za deň, napr. pri cestovaní autom, pred spaním a pod. Uvidíte, že sa výsledky dostavia rýchlejšie.
- Dôležitá je sluchová kontrola
Pre úspešné vyvodenie hlásky a fixáciu jej správnej výslovnosti je nevyhnutné, aby dieťa trénovanú hlásku sluchovo správne rozlišovalo od ostatných hlások. Kým dieťa samo nebude počuť rozdiel medzi svojou chybne vyslovovanou hláskou a správne vyslovenou hláskou, nebude ju tvoriť správne. Sluchové cvičenia predchádzajú artikulačnému nácviku.
- Opierame sa o zrakovú oporu
Zrkadlo je pri nácviku správnej výslovnosti nevyhnutnosťou. Lepšie než vysvetľovanie správneho postavenia pier a jazyka je presné predvedenie a následná kontrola vlastných artikulačných pohybov samotným dieťaťom v zrkadle. Pri práci pred zrkadlom sedíme s dieťaťom vedľa seba.
- Od ľahšieho k zložitejšiemu
Takýmto spôsobom svoje dieťa zbytočne nepreťažujete. Ak vidíte, že danú úroveň dieťa zvláda dobre i opakovane, skúste cvičenie o niečo sťažiť.
- Pýtajte sa
Ak vy, rodičia, pozmeňujete jednotlivé logopedické cvičenia, robíte tak tréning pre deti zábavnejší. Dôležité je však nepreskakovať jednotlivé úrovne nácviku, ktoré majú svoju následnosť a opodstatnenie. Váš logopéd má plán. Pýtajte sa, čo bude nasledovať po zvládnutí úrovne, na ktorej sa Vaše dieťa nachádza. Lepšie je pýtať sa, ako trénovať pilne, ale nesprávne.
- Posilňujeme sebadôveru dieťaťa
Chválime dieťa nielen za čiastkové úspechy, ale aj za vynaloženú snahu. A to i v obdobiach, ak dieťa nedosahuje výraznejšie úspechy. Vaše dieťa sa bude cítiť milované, docenené a úspešné. Je to dôležitý krok pre napredovanie v ďalšom logopedickom nácviku.
- Spolupracujeme
Spolupracujte s logopédom Vášho dieťaťa, pracujte podľa jeho pokynov, pýtajte sa, zaujímajte sa o pokroky a následnú intervenciu. Poskytujte mu všetky informácie, ktoré by mohli mať súvis s rečou, napr. výsledky rôznych vyšetrení a pod.
- Trénujte so svojím dieťaťom
Ako rodičia máte najväčší vplyv na rozvoj jazykových kompetencií svojho dieťaťa. Nikto nemôže urobiť viac ako vy! Oceňujte každý malý úspech svojho dieťaťa, povzbudzujte ho, neupozorňujte na to, čo sa nedarí, ale posilňujte to dobré. Buďte trpezliví. S logopedickou intervenciou a Vaším tréningom doma sa úspech dostaví.